Choď na obsah Choď na menu
 


Voda, jeden z divov sveta

29. 8. 2008

Čo môže byť zaujímavé na vode? Pre mňa je to jedna zo zázračných vecí. Vymyslená perfektne. Neveríte? Vysvetlím vám, prečo považujem vodu za jeden z divov sveta ja.

Voda, vodička. Je zle, keď jej je málo, ešte horšie, ak priveľa. Lenže bez tej zázračnej "tekutej veci" by sme tu neboli. Uhasí smäd, zaženie únavu, vylieči bolesť. Pre nás Slovákov nie je až taká vzácna. Kto vie, prečo si to myslíme? V niektorých krajinách je drahšia ako zlato. Bez toho drahého kovu vydržíme aj celý život, ale bez vody len niekoľko dní. Ak sa včas nenapijeme, sme unavení, malátni, hrozí nám kolaps, dokonca smrť.  Veď aj naše telo pozostáva z vody. Ak sa nemýlim, tak 80 % nášho tela tvorí voda.

Ak sme unavení pomôže nám teplý kúpeľ. Stačí obyčajná voda. Ešte lepšia je s bylinkami, priam zázraky dokáže voda z kúpeľných prameňov.

Minerálna voda nám dodá potrebné stopové prvky, bez ktorých náš organizmus nefunguje dobre. Toľko prameňov ako na Slovensku je málokde. Berieme ich ako samozrejmú vec, no nie je to samozrejmá vec, ale požehnanie z nebies, dar od Boha.

Máme studené nohy? Hrozí nám nádcha? Zase pomôže voda. Teplá, niekedy s lyžicou kuchynskej soli a problémy sú preč.

Bez vody by sme chodili špinaví ako jedno zvieratko. Voda zmyje nielen špinu hmatateľnú, ale aj tú pomyselnú. Umyje použité riady, zašpinené šaty, podlahu, auto, aj nás. Je zaujímavé, ako dokáže absorbovať špinu. Použitú vodu vylejeme a všetko je zas čisté a krásne. Aké jednoduché a zvláštne.

Ani stroje by bez vody nemohli fungovať. Celý náš život sa točí okolo vody. Všetky mestá a dediny vyrástli pri nejakej rieke, alebo riečke. Kým je voda skrotená a slúži nám, je dobre. Stačí prudký lejak a strácame nad vodou kontrolu. Sme bezmocní, môžeme sa len prizerať, ako nám berie náš skromný majetoček. Hromžíme, ale bez vody by sme zomreli za pár dní.

Pred ohňom človek utečie, pred vodou nie. Pri povodni človek pochopí, aký je vlastne bezbranný, aj keď je pánom tvorstva.

Množstvo Slovákov si inú dovolenku, ako pri vode nevie predstaviť.

Je vám horúco? Skočíte do bazéna, do mora alebo do nejakej väčšej mláky a je vám dobre. Trasiete sa od zimy? Napijete sa teplého čaju, dáte si teplú kávičku, sladké kapučínko a je vám fajn.

Ešte stále neveríte, že voda je zázračná vec? Ja verím a vážim si ju. Tiež ňou niekedy nešetrím, ale budem sa snažiť. Aby aj budúce generácie zistili, že voda je vlastne jeden z divov sveta.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.